top of page

תפקיד הברכות בחיינו


ברכות הן נושא מרכזי בחיי כל אדם. הן הקו המקשר לאירועים השמחים בחיינו. יש להן משקל ומשמעות והן נחשבות למנבאות עתיד, הצלחה ובריאות.


כבר במיתולוגיות העתיקות היה משקל רב לברכות. הן נחשבו ככלי של השפעה על המציאות העתידית, על אף שרמת השליטה בעתיד מוגבלת ותמיד ישנו מרכיב הלא- צפוי. באותה המידה הייתה משמעות מיתית חזקה להיפך מן הברכה, לקללה. די אם נזכר בתקופת התנ"ך "בברכת הכוהנים", שמצויה בתרבותנו עד היום ובסיפור בלעם.


עד היום יש מקום חשוב לברכה, בחיי כל אחד מאיתנו, בתרבות היהודית וגם בתרבויות בכלל. לדוגמא קיים גם היום, טקס "7 הברכות", שבו מברכים זוג בעת טקס נישואיו. לברכות יש מבנה שונה, מהאמירה היום יומית כגון "שיהיה לך בהצלחה, בריאות" וכו'. בכדי להעניק להן את הערך הנוסף, הן נכתבות ונאמרות בשפה שהיא שונה במעט משפת היום -יום שלנו, שפת הדיבור. הן חגיגיות יותר ולכן לרוב תכתבנה בחרוזים, בכדי להעניק להן את הערך המוסף. באמירה חרוזה יש יותר כוח ועוצמה מהאמירה היום- יומית. כבר בימי הביניים, באירופה ואף בתרבויות אחרות, היה תפקיד חשוב לחרזן בחצר המלך, שניסח את המציאות בחרוזים, הראה להטוטי שפה ועשה זאת כמובן גם בברכות.


היום, תפקיד החרזן ה"ממלכתי" אינו קיים עוד. עם זאת, רבים גם היום היו שמחים להיעזר בשירותיו. לכל אחד מאיתנו ישנם כישרונות, רבים ושונים, אך לא כל אחד התברך ביכולת לכתוב ברכות בחרוזים. כמובן, שכולנו נזקקים לברכות גם היום. בעידן המודרני הפכה הברכה למטען צרוף של אהבה, רגישות ונתינה מהאחד לאחר. זהו מקבץ מרוכז של רצון טוב, שאנו מסוגננת ועניינית, שמבטאת במילים את אישיותנו, תקוותינו וציפיותינו לעתיד. ברכות מקובלות בכל האירועים המשמחים: החל מברכה ליולדת ולילוד; ברכה לטקס הברית והבריתה (זבד הבת); וכלה בברכות לכל יום הולדת בחיים. ברכות נוספות מתייחסות לאירועים משמעותיים, שהם בקטעי המעבר: לדוגמא ברכה לגיל שש, בו נכנסים בשערי בית-הספר בראשונה. ברכה לגיל עשר וכמובן ברכות ודרשות חגיגיות לפתח ההתבגרות בגיל שתים-עשרה לבנות ובגיל שלוש עשרה לבנים. אגב, טקסי התבגרות שכאלה קיימים גם בתרבויות אחרות וגם שם נפוצות הברכות.


אם בטקס הבר מצווה עסקינן, הרי שנציין שבין המנהגים החשובים הקיימים ישנה הדרשה המסורתית, שבה מבטאים חתני או כלות השמחה, את עצמם, אישיותם, תקוותיהם לעתיד. כן נהוג גם להודות במסגרתה לעושים במלאכה, "להורי שהביאוני עד הלום", (ממש לא מחויב שזה יעשה בנוסח הזה...). הדרשה של הנער והנערה, אמורה לבטא את התבגרותם והבנתם את המציאות ואת השינוי שעומד להתחולל בחייהם. נהוג גם שההורים או בני משפחה אחרים, מברכים את החוגג/ת ביום המיוחד הזה ומודים גם לאורחים. הרבה השתנה בארץ, בתרבות עריכת האירועים, במהלך השנים האחרונות, אך עדיין יש מקום חשוב לאותה ברכה ודרשה ולאותו הטקס, גם אם החוגג אינו דתי ועושה זאת משיקולי מסורת בלבד. כמובן שניתן לכתוב ברכה, חרוזה, קלילה, נעימה לאוזן וכזאת שלא תותיר את המאזינים מפהקים. לשם כך דרוש כשרון, או העזרות במי שכישורי הכתיבה עמו.


בהמשך הדרך בחיים ישנו גיל שמונה עשרה, שבכל העולם נחשב לגיל, בו הופך האדם למבוגר, עם מלוא הזכויות והחובות. מיותר לציין שבארץ, יש לכך משמעות נוספת, לכל אותם בני נוער, שמתגייסים והופכים לנושאים בעול הביטחון וההגנה על הארץ. אין ספק, שנרצה לצייד אותם בברכה, שתגן ותחסן אותם מכל רע אפשרי ותיתן להם את ברכת הדרך, להצלחה, בחייהם כמבוגרים. ומוטב שנעשה זאת בצורה, קולחת, נעימה וטובה. ומה עם כל יתר התחנות שבדרך, כגון: קבלת רישיון, יציאה לדרך חדשה בחיים, נסיעה ממושכת לחו"ל וכדומה. לעיתים גם רוצים להיפרד יפה, ממורה, או גננת שליוו אותנו במסירות ימים רבים, לכל אלה כתיבת ברכה יפה ומחורזת תתאים.


והנה גדלנו התבגרנו ואנו עומדים להינשא. כמה מרגש הרגע הזה. בשנים האחרונות צצה לה אופנה, שבמהלך הטקס הדתי יש מקום גם לפן האישי, בו מברכת הכלה את החתן וגם ההיפך. הברכות הללו כשהן כתובות בצורה רהוטה, יש להם מקום מרגש ומעניקות ערך מוסף לטקס החופה והקידושין. אפשרות נוספת היא כתיבת ברכה לזוג שנישא, מאורחיהם. לכל אחד מאיתנו יש אותה ברכה, יחידה ומיוחדת, שנזכרת במיוחד מאותו טקס. את הצ'קים כבר מזמן שכחנו, אך אותו נוסח ברכה, עודו עמנו.


ככל שמתקדמים במהלך החיים יש לברכות תפקיד משמעותי ומקסים. חשובות הברכות שאנחנו מעניקים לגיל עשרים, אף יותר לשלושים וכן הלאה והן הופכות למאוד משמעותיות בגיל חמישים, שישים ואילך, עד מאה ועשרים. יש רבים בחברתנו, הנוהגים לערוך מסיבה בפתח עשור חדש וגם כאן יש לברכות תפקיד מרכזי באירוע, כשיש בהן תקווה להמשך טוב ולניבוי עתיד מוצלח למבורך. כמובן, שכל אחד מאיתנו רוצה שיתגשמו לו הברכות, בעיקר אם הן נעשות מכל הלב.


ישנן גם אירועים אחרים בחיים, כגון יום הולדת לחבר/ה, שגם במסגרתם נרצה לברך בצורה מיוחדת ושונה. והזדמנויות נוספות ברכה לפרישה מעבודה. יש ברכה לתפקיד חדש וברכת החלמה וכמעט לכל אירוע משמעותי בחיים יש ברכות מכל הסוגים. יש ברכת האוהב לנערתו, יש ברכת הבעל לאשתו. ברכת ילדים להוריהם המבוגרים וגם ברכות לסבתות ולסבים. כל אמא זוכרת את הברכות מיוחדות שכתבו לה ילדיה בכל שלב בחייהם, שכל שלב יש את הקסם שלו. יש גם צורך כמובן בברכות לחגים וברכות לתחילת וסיום לימודים. קיימת ברכה לחנוכת בית וברכה ליום נישואין. יש ברכות לנותני שירות מיוחדים, שעשו עבורנו דברים מיוחדים כגון, רופא, או אחות מצילי חיים, שגילו אנושיות ואחריות בתפקידם והיו שונים ומן הסתם רבה עוד היריעה ולא כיסינו במלואו את נושא כתיבת הברכה.


לכן, חשוב שתזכרו שכתיבת ברכה היא מטען של האהבה והערכה שמועבר מהכותב למבורך.


ובינתיים, שתהיו כולכם מבורכים!

אם תרצו להתרשם מעוד ברכות וסגנונות- אתם מוזמנים לבקר באתר.

שלכם,

אסתי.

לחץ כאן להזמנת ברכה

אסתי מתמחה בכתיבת ברכות לבר מצווה,ברכות לבת מצווה,דרשה לבר מצווה,

ברכה ליום הולדת,ברכה לחתונה,ברכות לאירועים וכתיבת ברכות אישיות מרגשות לכל אירוע.

bottom of page