top of page

חגיגת בר/בת מצווה – שיקולים בבחירת המקום


יש מימרה שאומרת ש"אלוהים מצוי בפרטים הקטנים" ולמה כוונתי, כל הצלחה, מתחילה בעשייה בפרטיםהקטנים, שיש לתת להם את הדעת. ובכן, לאחר שהחלטתם שאתם עורכים חגיגת בר מצווה, נותרה השאלה הגדולה, איפה?!


תתפלאו אבל השאלה הזאת מורכבת למדי ולצורך כך כדאי לקחת את זמן ,לפחות חצי שנה קודם ולהתחיללבחון את הדברים. יש לכנס "מועצה משפחתית" , שתבחן את הדברים.


בנושא הזה עומדים כמה משתנים, ראשית התקציב שאתם מוכנים להקציב למטרה זו. אבל,עדיין זה לא כל כך פשוט. שכן כמות העלויות היא , נגזרת של האתר בו תעשו את החגיגה וכמות האנשים שתזמינו אליה. כך שיש להגדיר את שני הדברים הללו. חשוב מאד שלא "תפילו תיק" על נער הבר מצווה, ותנהלו איתו דיאלוג, תוך בדיקת הדברים, איך הוא רוצה את החגיגה שלו. כמה אנשים, באיזה סגנון וכדומה. 

לא תמיד הדברים שירצה יהיו ברי ביצוע, אך עדיין החגיגה, היא קודם כל שלו. ולפני שנענים לצו האופנה, או לדרישות ונורמות חברתיות שונות. כדאי לכם לבדוק עם עצמכם, האם אתם רוצים אירוע קטן ואינטימי, אותו עורכים במסעדה, בלי הרבה אטרקציות ופירוטכניקה, או שאתם רוצים חגיגה גדולה,שתאפשר לכם להזמין את כל האנשיםשקרובים אליכם במעגלים יותר רחבים, בני דודים, מכרים, שכנים חברים לעבודה וכדומה. 

עוד נושא שרצוי מאד לדון בו הוא האם להזמין לאירוע המתוכנן ילדים וכמה? השאלה הזו יש לה עוד כמה סעיפי משנה,שכן צריך לקחת בחשבון שילדים בדרך כלל, הם גורם תוסס , שצריך להעסיק אותו, וכן כשהם באים מחבריו של נער הבר מצווה, ברוב המקרים הם יעניקו מתנה סמלית בלבד, שלא תכסה את עלות "המנה" שלכם .


ואגב, המושג "מנה" הוא מושג שבהחלט כדאי להתייחס אליו. אם תבחרו במקום צנוע יחסית עלות המנה תהיה זולה. אם תלכו על גן אירועים, אולם, או מלון סביר להניח שהמנה תהיה גבוהה יותר.


ועוד נתון שחשוב לתת לו את הדעת בנושא העלויות העתידיות, יש לקחת בחשבון עוד מרכיבים רבים, -עלות הצלם. די.גי. להקה או צמד מוזיקלי, מה שתבחרו. ברוב האולמות היום  יש מנות ותפריטים ברמות שונות של מחירים. יש מקומות בהם אתם רק שוכרים את האתר, ומביאים קייטרינג חיצוני, על פי טעמכם, יכולתכם הכלכלית וההעדפה האישית שלכם.


מעבר להוצאות הללו יש לקחת בחשבון עוד עליות רבות, כגון ההוצאה, על עיצוב אולם, עיצוב תאורה, תשלום עבור אטרקציות שיוסיפו עניין לאירוע. הוצאות על ביגוד, תספורת, איפור קוסמטיקה, הנעלה.


בחלק מהמקומות, נהוג גם לתת טיפ כללי למלצרים שיעבדו בערב שלכם , בכדי להעלות להם את מוטיבציית העבודה,וכן לטבח הראשי, כדי שישקוד על מלאכתו באותו היום. יש אנשים שמעניקים מתנות קטנות לאורחיהם ולבטח ישנם עוד דברים שלא הזכרתי בהקשר זה, כך שיש לנסות ולכמת זאת בכדי לדעת סדרי גודל של ההוצאות.


כמובן, שהמרכיב הראשי יהיה עלות האתר בו תערכו את האירוע ומספר האורחים שלכם. יש מקומות שידרשו מכם להזמין כ-200 אורחים. בפועל, תמיד לא כולם מגיעים מכל מיני סיבות ויש להפחית עד כ-10% מצפי האורחים וההכנסות המתקזזות מהאירוע.


אגב, לידיעתכם, חברות העוסקות בענף, עורכות ירידים, הפורסים בפניכם את מגוון נותני השירות הקיימים בתחום.מומלץ בהחלט, לבקר ביריד שכזה, להתרשם, לקחת כתובות פרוספקטים, וללמוד את הנושא לעומקו.


המלצות ממקור ראשון, או אירוע בו נכחתם ואהבתם הם בהחלט אופציה נוספת להתרשמות. קחו לכם את הזמן, בדקו מחירים ונתונים חשובים נוספים החשובים לכם, כגון, מיקום, מי "הגב הכלכלי" העומד מאחורי נותן השירות.בדקו גם כמה זמן מראש יש להזמין. שכן יש מקומות מבוקשים, שצעירים העומדים להינשא, מזמינים אותם אף שנה מראש. אם חשוב לכם לקיים את האירוע שלכם במועד מאד מסויים, בעונה הבוערת (אביב-סתו) בדקו, אם המקום לא תפוס. יש גם ימים מסויימים בשבוע, שמבוקשים במיוחד. כגון חמישי בערב, שישי בצהרים.


חגיגת בר מצווה, בהיקף שכזה היא בהחלט הפקה. כך בדיוק צריך להתייחס אליה, ויש לבדוק כל פרט ופרט ורצוי להתחיל זאת קודם, כדי לא להיות בלחץ לקראת האירוע. היום תמורת תשלום נאות ישנן חברות הפקה לאירועים כאלה, שיעשו עבורכם את מירב העבודה, וישברו את הראש בשבילכם.


זה בהחלט מקל על העניין, אך עדיין כדאי אולי להשאיר את השליטה בעניין לעצמכם, שכן לא תמיד כל ההצעות שיוצעו לכם יבואו ממקום לגמרי אובייקטיבי.בעיני להפיק זו הנאה גדולה, שכן בכמה הזדמנויות בחיים, אתם המפיקים, במאים והשחקנים הראשיים באירוע שלכם? אז פשוט תיהנו.

bottom of page